Hogyan kell bevezetni az ideiglenes otthoni munkavégzést, milyen munkajogi szabályok vonatkoznak rá és mit tehetünk, ha nálunk nem lehetséges?
Szakértőink a válaszokat a kérdések beküldésének időpontjában hatályos, figyelembe vehető jogszabályok alapján fogalmazzák meg. A jogszabályi környezet változása kapcsán felmerülő további kérdéseket szükség esetén szintén megválaszoljuk, és közzétesszük oldalunkon.
Milyen szabályok vonatkoznak arra az esetre, ha egy vállalkozás a járványhelyzet miatt home office-ban foglalkoztatja dolgozóit? Kell-e ehhez munkaszerződést módosítani? (2020. március 30.)
Az Mt. 53. §-ban foglaltak, vagyis a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás szabályának alkalmazásához nem kell munkaszerződést módosítani, csak tájékoztatni kell a munkavállalót az eltérő munkavégzés tartamáról. A Kormány 47/2020. (III. 18.) Korm. rendeletének 6. § (2) szerint az Mt.-t a veszélyhelyzet megszűnését követő 30 napig azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy
b) a munkáltató a munkavállaló számára az otthoni munkavégzést és a távmunkavégzést egyoldalúan elrendelheti.
Kell-e szerepeltetni a home office elrendeléséről szóló dokumentumban az otthoni munkavégzés várható befejezését? (2020. március 25.)
A jelenlegi veszélyhelyzeti szabályok szerint, az otthoni munkavégzést a munkáltató egyoldalúan elrendelheti. Ennek tartama a kihirdetett veszélyhelyzet megszűnését követő 30 napig terjedhet. Konkrét időpontot ezért még nem lehet és nem is célszerű meghatározni a munkáltatói utasításban.
Helyesen jár el a munkáltató, ha a járványhelyzetre tekintettel elrendelt otthoni munkavégzés időtartamára meghosszabbítja a próbaidős munkavállalók próbaidejének időtartamát is? (2020. március 24.)
A 47/2020. Korm. rendelet, 6. § (2) b) pontja szerint a munkáltató a munkavállaló számára az otthoni munkavégzést és a távmunka végzését egyoldalúan elrendelheti, a próbaidő tekintetében viszont a kérdésben leírt megoldás helytelen eljárás. A 2012. évi I. törvény (Mt.) 45. § (5) szerint „a felek a munkaszerződésben a munkaviszony kezdetétől számított legfeljebb három hónapig terjedő próbaidőt köthetnek ki.” Ennél rövidebb próbaidő kikötése esetén a felek a próbaidőt – legfeljebb egy alkalommal – meghosszabbíthatják. A próbaidő tartama azonban a meghosszabbítása esetén sem haladhatja meg a három hónapot.
Mivel az otthoni munkavégzés is teljes értékű munkavégzésnek számít, és annak várható befejezése még nem látható előre, a home office ideje alatt is lejárhat a próbaidő.
Ha a munkáltató azért próbál ilyen intézkedést hozni, mert tart attól, hogy a dolgozó az otthoni munkavégzés során nem tud megfelelően betanulni a munkakörének megfelelő feladatokba, a munkajogi eszközökön túl aktívabb kommunikációval és mentorálással segíthet a helyzet megoldásában.
Helyesen jár-e el a munkáltató, ha egyoldalúan elrendeli az otthoni munkavégzést, melynek során más munkakör ellátásával bízza meg a munkavállalót? Ezzel a módszerrel a munkavállaló munkahelyét szeretné megőrizni, és az a szándéka, hogy az eredeti fizetés is megmaradjon. Szükséges-e ehhez a munkaszerződés-módosítás? (2020. március 25.)
A 47/2020. Korm. rendelet 6. § (2) b) a munkáltató a munkavállaló számára az otthoni munkavégzést és a távmunka végzést egyoldalúan elrendelheti, de amennyiben munkakör változásról is van szó, célszerű a munkaszerződést is módosítani.
Milyen lehetőségekkel élhet az a munkáltató, amelynél nem oldható meg a munkavállalók számára az otthoni munkavégzés? Felmondhatnak-e erre hivatkozva a dolgozók, és megtagadhatják-e a munkavégzést a felmondási időre? (2020. április 1.)
A cégek jelen helyzetben nem kötelezhetők az otthoni munkavégzés elrendelésére, ez minden esetben a munkáltató döntése kell legyen. Ha bizonyos munkakörökben a feladatokat nem lehet otthonról elvégezni, viszont a munkáltató a gazdasági-pénzügyi helyzetben továbbra is tud működni, a dolgozók megtartása érdekében célszerű támogatni a munkavégzést, és természetesen a munkaegészségügyi szempontból indokolt intézkedéseket megtenni a fertőzésveszély csökkentése érdekében. Amennyiben bármelyik munkavállaló mégis fel kíván mondani, a munkáltató nem kötelezhető a munkavégzési kötelezettség alóli felmentésre a felmondási időre vonatkozóan.